Tájékoztató
Tájékoztató a vasútszakmai oktatók 2024 évre tervezett időszakos képzéséről
A fenti képzéssel (továbbiakban: továbbképzés) kapcsolatos feladatokat a 19/2011. (V. 10.) NFM rendelet alapján a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet Nonprofit Kft. szervezeti egységeként működő Vasúti Képzési Módszertani Központ (továbbiakban: központ) látja el.
Az NFM rendelet 9.§ (2) alapján: Az oktatónak …. a képzési módszertani központ által szervezett időszakos képzésen évente legalább egy alkalommal - a nyilvántartásba vétel évét kivéve - részt kell vennie.
A továbbképzések általános szabályait a Vasúti Képzési Módszertani Központ hatályos eljárási rendje tartalmazza.
Jelentkezés a továbbképzésre 2024 évben:
A vasútszakmai oktatómunkakört betöltők részére az időszakos képzés főként a vasúti társaságokkal egyeztetett időpontban és helyen történik, melyen az érintettek vezénylés alapján vesznek részt.
A központ által - a vasúti társaságoktól függetlenül - meghirdetett időszakos képzés a központ által meghatározott és a KéReg elektronikus felületen folyamatosan közzétételre kerülő ütemterv alapján történik.
A vasúti társaságokkal nem egyeztetett időpontokra egyénileg jelentkező vasútszakmai oktató munkakört betöltők az időszakos képzésre, a Képzési regisztrációs és jelentkezési rendszer (KéReg) elektronikus felületen jelentkezhetnek legkésőbb a képzés napját megelőző 5. munkanapig az adott képzésre meghirdetett létszámkeret beteltéig.
Az elérhető képzésekre a résztvevők (személyes és számlázási) adataik megadásával tudnak regisztrálni.
Új elemként jelenik meg 2024-ben:
A jogszabályi kötelezettség teljesítésének igazolása, a jelenléti képzésen való személyes megjelenés mellett, további feltétel teljesítéséhez is kötött. A további feltétel a NEXIUS rendszeren keresztül elérhető elektronikus tananyag elsajátítása.
Legkésőbb 10 nappal a jelenléti képzések időpontját megelőzően a központ a jelentkezők által a KéReg elektronikus felületen megadott e-mail címre meghívót küld.
A meghívóban található link megnyitásával férhetnek hozzá a kurzus tananyagához, melynek címe: „Generációk együttműködése a vasútszakmai oktatásban” (Vasútszakmai oktatók 2024. évi továbbképzése)
Akik már korábban regisztráltak a NEXIUS felületen, a belépést követően meg tudják nyitni a fenti kurzust, akik még nem regisztráltak, azok a felület által felajánlott regisztrációt követően férnek hozzá a kurzus tananyagához.
A tananyag három, hozzávetőleg 30-40 perces filmből áll. A filmek a generációkutatás eredményeire alapozva mutatják be oktató és oktatott viszonyát, napjaink vasúti munkavállalójának vasútszakmai képzése során.
A továbbképzésre jelentkező vasútszakmai oktatóknak ezeket a filmeket kell figyelmesen megnézniük. Egy-egy film megnézése után kérdések következnek, amelyekre válaszolniuk kell. A válaszokat megtalálják a filmekben elhangzott interjúk anyagában. Amennyiben bizonytalanok, visszanézhetik a filmeket.
A rendszer naplózza az önök előrehaladását és a kérdésekre adott válaszaik eredményét. Ha valamennyi filmet teljes egészében megtekintik, és a filmek után található kérdésekre is legalább 75 %-ban jól válaszolnak, a rendszer „teljesítve” minősítést ad.
Felhívjuk a figyelmüket, hogy a harmadik film utáni kérdések megválaszolását követően a rendszer nem zár le automatikusan. Önöknek kell a jobb felső sarokban található: „tananyag lezárása” ikonra kattintaniuk. A rendszer ekkor kiírja a kurzus eredményeit.
A későbbi viták elkerülése érdekében, javasoljuk, hogy a rendszer által kiállított minősítésről mentsenek el képernyőképet!
A jelenléti képzésen csak azok vehetnek részt, akik a megadott határidőig „teljesítve” minősítést szereznek az e-learning tananyagból.
A központ figyelemmel kíséri az e-learning eredményeket. A kurzus teljesítéséről a jelenléti képzést megelőző napon tájékoztatja a továbbképzés oktatóját.
A kurzust nem teljesítő vasútszakmai oktatók a jelenléti képzésen nem vehetnek részt, ha mégis megjelennek, az oktató elutasítja őket és a jelenléti ívre az oktatott aláírásának helyén az „elutasítva” szöveget jegyzi fel.Erről a tényről a központ a munkáltatót értesíteni fogja.
A fentiek alól különös méltánylást igénylő esetben kivétel, ha az érintettek hitelt érdemlően bizonyítani tudják, hogy a kurzus teljesítése rajtuk kívül álló ok miatt hiúsult meg. Ebben az esetben – az oktató egyedi döntése alapján – részt vehetnek a jelenléti képzésen, és a kurzust utólag, az jelenléti képzést követő 10 munkanapon belül kell teljesíteniük.
A továbbképzés teljesítéséről szóló igazolást az érintettek csak az elektronikus tananyag teljesítését követően kapják meg e-mailben.
Az elutasított hallgatók az év során meghirdetésre kerülő másik azonos típusú képzésre jelentkezhetnek a létszámkeret beteltéig.
Felhívjuk a figyelmüket, hogy 2024-től a vasútszakmai oktatók jogszabályban előírt továbbképzési kötelezettsége akkor minősül teljesítettnek, ha a jelenléti képzést megelőző 2. munkanap 24 órájáig „teljesítve” minősítést szereznek az e-learning kurzusban és a jelenléti oktatáson is részt vesznek.
A továbbképzési kötelezettség teljesítését csak akkor tudjuk igazolni a hatóság felé, ha mindkét képzési elemet teljesítették.
A továbbképzések lebonyolítása 2024 évben:
Ebben az évben is folytatjuk a vasútszakmai oktatók továbbképzésében a hagyományos továbbképzések mellett a tréning jellegű és - a mozdonyvezető gyakorlati oktatók esetében - a szimulátor berendezéssel támogatott időszakos képzéseket is.
2024-ben a tréning jellegű képzéseink az e-learning tananyagra épülnek, az ott megszerezhető ismereteket bontják ki még részletesebben.
A mozdonyvezető vasútszakmai oktatók számára továbbra is szimulátor berendezéssel modellezett helyzetekben kerülnek megerősítésre a felügyelet alatti vezetési gyakorlat során szükséges oktatói kompetenciáik.
Élve a felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvény (Fktv.) által biztosított lehetőséggel, továbbra sem írásos formában kerül megkötésre a képzésben résztvevőkkel a felnőttképzési szerződés.
A felnőttképzési szerződés tartalmát - mint általános szerződési feltételeket - a központ a honlapján és a KéReg elektronikus felületen ismerteti meg a képzésben résztvevő személyekkel. A központ - a KéReg elektronikus felületen keresztül - a jelentkezőknek legkésőbb a képzés megkezdése előtti második munkanapig megküldi a felnőttképzési szerződés általános szerződési feltételeit tartalmazó tájékoztatót.
A képzésben résztvevők saját felelőssége, hogy olyan e-mail címet adjanak meg, amely alapján a központ biztosan el tudja juttatni hozzájuk a NEXIUS program meghívóját és felnőttképzési szerződés általános feltételeit tartalmazó tájékoztatót.
A továbbképzések díjának megfizetése 2024 évben:
A magánszemélyek és szerződéssel vagy együttműködési megállapodással nem rendelkező vasúti társaságok, illetve képzőszervek esetében a továbbképzésen való részvétel feltétele, hogy a továbbképzés – VKMK Eljárási rendje szerinti – díja (Ft/fő) előre befizetésre kerül. A képzésen résztvevők az erről szóló igazolást legkésőbb 5 munkanappal a képzés megkezdése előtt a KéReg elektronikus felületen megküldik a központ részére.
Azok az egyéni jelentkezők, akik nem saját maguk finanszírozzák a továbbképzés díját - hanem költségviselőként a munkáltatót jelölik meg - kötelesek a díj átvállalásáról szóló munkáltatói nyilatkozatot is csatolni.
A szerződéssel, vagy együttműködési megállapodással rendelkező vasúti társaságok, illetve képzőszervezetek esetében a továbbképzés - VKMK Eljárási rendje szerinti - teljes díja a szerződésben vagy együttműködési megállapodásban foglaltak szerint kerül elszámolásra.
Budapest, 2024. február
Hidasi Sándor
központvezető